Математика |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмыс №1 | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
Мақсаты: оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; өздігінен жұмыс істеуге баулу. | |||
Оқушының әрекеті |
| |||
Жаңа сабақ |
І нұсқа.
( 235 000 + 745) – ( 30 000 + 5 000) = 235 745 – 35 000 = 200 745 (135 496 – 135 000) : 8 ∙ 4 = 248
А). Дүкенге әрқайсысында 10кг-нан 50 жәшік қызанақ және 450кг қияр әкелінді. Дүкенге барлығы неше килограмм көкөніс әкелінді? Ш: 10 ∙ 50 + 450 = 950 Ш: барлығы 950 кг көкөніс әкелінді. Ә). Тіктөртбұрыштың ұзындығы 3см 5мм, ал ені 2см 8мм. Периметрін есепте. Р = (3см 5мм + 2см 8мм.) ∙ 2 = 12 см 6 мм
535 : Х = 5 400 Х = 1 000 + 600 Х = 535 5 400 Х = 1 600 Х = 107 Х = 1 600 : 400 535 : 107 = 5 Х = 4 5 = 5 400 4 = 1 600
6кг 425г = 6 425г 800см = 8м 16м 50см = 1650см 2 000кг = 2т ІІ нұсқа
(960 502 – 60 000) – 251 ∙ 2 = 900 502 – 502 = 900 000 (4 702 565 – 4 702 000) : 5 3 = 339
А). дүкенге 100 жәшік жүзім және 320кг алма әкелінді. Бір жәшіктегі жүзімнің массасы 15 килограмм. Дүкенге әкелінген жүзім мен алманың массасы қандай? Ш: 100 15 + 320 = 1500 + 320 = 1 820 Ж: барлығы 1850 кг жүзім мен алма әкелінді. Ә). Тіктөртбұрыштың ұзындығы 4см 5мм, ал ені – 1см 3мм кем. Оның периметрін тап. Р = (4см 5мм + (4см 5мм – 1см 3мм) = 7см 7мм
Х ∙ 10 – 9 000 = 60 У : 2 + 800 = 9 800 Х ∙ 10 = 9 000 + 60 У : 2 = 9 800 – 800 Х ∙ 10 = 9 060 У : 2 = 9 000 Х = 9 060 : 10 У = 9 000 2 Х = 906 У = 18 000 906 ∙ 10 = 9 060 18 000 : 2 + 800 = 9 800 9 060 = 9 060 9 800 = 9 800
6 сағ 42 мин = 402 мин 2 754кг = 2т 754кг 240м 50см = 24 050см 900см = 90дм
| |||
Математика |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмыс №2 | |||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
Мақсаты: жазбаша көбейту және бөлу (өтілген түрлері) кезіндегі амалдар тәсілін бекіту; қателерін анықтап, түзете алу дағдыларын дамыту. | |||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | |||
І нұсқа.
8 600 ∙ 4 = 34 400 3 888 : 3 = 1 296 48 162 : 3 =16 054
Ш: 5 т = 5 000кг; 5 000 – (1 975 + (1 975 + 200)) = 850 Ж: үшінші күні 850кгсатылды.
Р = (6см + (6 + 3)) ∙ 2 = 15см 2 = 30см S = 6см ∙ 9см = 54см2
ІІ нұсқа.
32 007∙ 4 = 128 028 2 509 ∙ 8 = 20 072 170 421 : 3 = 56 807
Қоймада 8т 8ц қызылша болды. Бірінші күні 1 183кг қызылшаны машинамен әкетті, екінші күні әкеткені одан 975 кг артық. Қоймада қанша қызылша қалды? Ш: 8 т 8 ц = 8 800кг; 8 800 – (1 183 + (1 183 + 975)) = 5 459 (кг)
Ж: қоймада 5 459 кг қызылша қалды.
Р = (5см + (5см + 3см 5мм)) ∙ 2 = 13см 5мм ∙ 2 =27 см S = 5см ∙ 8см 5мм = 42см 5мм
| ||||
Математика |
Мерзімі: |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмыс №3 | |||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
Мақсаты: жазбаша көбейту және бөлу (өтілген түрлері) кезіндегі амалдар тәсілін бекіту; қателерін анықтап, түзете алу дағдыларын дамыту. | |||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | |||
І нұсқа.
8 600 ∙ 4 = 34 400 3 888 : 3 = 1 296 48 162 : 3 =16 054
Ш: 5 т = 5 000кг; 5 000 – (1 975 + (1 975 + 200)) = 850 Ж: үшінші күні 850кгсатылды.
Р = (6см + (6 + 3)) ∙ 2 = 15см 2 = 30см S = 6см ∙ 9см = 54см2
ІІ нұсқа.
32 007∙ 4 = 128 028 2 509 ∙ 8 = 20 072 170 421 : 3 = 56 807
Қоймада 8т 8ц қызылша болды. Бірінші күні 1 183кг қызылшаны машинамен әкетті, екінші күні әкеткені одан 975 кг артық. Қоймада қанша қызылша қалды? Ш: 8 т 8 ц = 8 800кг; 8 800 – (1 183 + (1 183 + 975)) = 5 459 (кг)
Ж: қоймада 5 459 кг қызылша қалды.
Р = (5см + (5см + 3см 5мм)) ∙ 2 = 13см 5мм ∙ 2 =27 см S = 5см ∙ 8см 5мм = 42см 5мм
| ||||
Математика |
Мерзімі: |
|
| |
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмысы №4 | |||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
1. Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын жетілдіру. 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу; | |||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | |||
І нұсқа.
420 ∙ 800 580 ∙ 400 127 800 : 200
Тігін цехына әкелінген мата орамының бірінде 144 м, екіншісінде одан 2 есе кем мата бар. Әр көйлекке 2 м мата жұмсай отырып, барлық матадан көйлектер тігілді. Барлығы неше көйлек тігілді?
507 + х = 1350 · 4 97000 + а = 100000
5 т 25 кг * 51 ц 7525 м * 7 км 40 м 4 см * 400 дм 4 сағ * 200 мин 30 с №1 өздік жұмыс ІІ – нұсқа
420 · 40 · 20 127 000 + 800 : 200 810 · 100 : 90
Бір орамда 72 м мата, екінші орамда біріншіге қарағанда 2 есе артық мата, ал екінші орамға қарағанда үшінші орама 30 м мата артық. Әр көйлекке 2 м мата жұмсай отырып, барлық матадан көйлектер тігілді. Барлығы неше көйлек тігілді?
13000 – х = 7000 + 500
8 м · 5 + 4 см * 8 дм * 10 152 м · 50 * км 5 т : 10 + 25 кг * 5 ц 25 кг 60 мин · 5 * 240 мин 30 с
| ||||
Математика |
|
|
| |
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмысы №5 | |||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
1. Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын жетілдіру. 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу; | |||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | |||
жұмыс І нұсқа.
75 821 · 90 678 098 · 70 100376 : 8
Туристер 5 км/сағ жылдамдықпен 3 сағ және 4 км/сағ жылдамдықпен 2 сағ жүрді. Туристер қандай қашықтықты жүріп өтті?
84 – 4 · а = 60 с · 60 = 50000 + 1900
№ 2 өздік жұмыс. ІІ – нұсқа
735827*900 124874*45 5487250:50 Есептерді шығар Аралары 700 км қашықтықта орналасқан екі қаладан бір-біріне қарама-қарсы бағытта екі автобус шықты. Бірі 60 км/сағ, екіншісі 80 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Екі автобус қанша уақыттан кейін кездеседі?
1365 – 4 · х = 1297 1230 · 3 + а = 7680
| ||||
Математика |
|
|
| |
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмысы №6 | |||
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
1. Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдерін қорытындылау,бекіту,есептеу дағдыларын жетілдіру. 2. Есепті өздігінен талдап шығара білуге дағдыландыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту; 3. Ұқыптылыққа тәрбиелеу; | |||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | |||
Жаңа сабақ |
І нұсқа
Бірінші екістіктен бірдей 37 қап картоп, екіншісінен осындай 26 қап картоп жиналды. Бірінші егістіктен 1 480 кг картоп жиналған болсы, екіншісінен неше килограмм картоп жиналды?
20 048 кг = т кг 36 078 - ц кг 2 са5 40 мин = мин 506 см = дм см
ІІ нұсқа
а) 50 940 санын 56 есе арттыр, ал нәтижені 7 290 мен 9 сандарының бөліндісіне кеміт. ә) 200 000 мен 752 сандарының қосындысын 37 есе ерттыр және 8 543-ке кеміт.
Печенье салынған 1 қорыптың массасы 36 кг, ал прәндің салынған 25 қораптың массасы 450 кг болса, печенье салынған 1 қораптың массасы прәндік салынған 1 қораптың массасынан неше есе артық?
63ц = г 5сағ 40мин = мин 25 506см = м дм см 200 408 кг = т ц кг
Шаршының ауданы 2 500 см2. Оның периметрін есепте.
| |||
Математика |
мерзімі |
||
Сабақтың тақырыбы |
Өздік жұмысы № | ||
Сабақтың жабдығы |
Қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | ||
Жалпымақсаттар Оқыту нәтижесі |
Мақсаты: Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін тексеру,ойлау,есте сақтау қабілетін пысықтау | ||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті | ||
Жаңа сабақ І нұсқа.
Көкөніс сақтау қоймасында 300т сәбіз болды. Бірінші күні әрқайсысына 5 тоннадан сәбіз тиелген 24 жүк машинасы жөнелтілді. Келесі күні қалған сәбізді әр машинаға 2 тоннадан тиеп тасыды. Екінші күні неше жүк машинасы қажет болды? Ш: (300 – 24 5) : 2 = 90 Ж: 90 жүк машина қажет
20 999 + 1 = 21 000 2 000 – 1 = 1 999 200 000 – 1 =199 999 345 999 + 1 = 346 000 52 399 + 1 = 52 400 65 999 + 1 = 66 000 318 000 – 18 000 = 300 000 765 000 – 1 = 764 999
7 025 – Х = 240 : 10 Х : 6 = 752 – 274 7 025 – Х = 24 Х : 6 = 478 Х = 7 025 – 24 Х = 478 ∙ 6 Х = 7001 Х = 2 868 7 025 – 7 001 = 24 2 868 : 6 = 478 24 = 24 478 = 478
6 мин 13с = 373с 4т 8ц = 4 800кг 12га =120 000м2 54 000см = 540м
V = 5см ∙ 6см ∙ 8см = 240 см3 ІІ нұсқа.
Бала 23 000 м қашықтықта орналасқан көрші ауылға жол тартты. Ол атпен 3 000 м, велосипедпен 10 000 м жер жүрді. Қалған қашықтықты жаяу жүріп өтті. Бала неше километрді жаяу жүріп өтті? Ш: 23 000 – (3 000 + 10 000) = 23 000 – 13 000 = 10 000 Ж: бала 10 000м жаяу жүрді.
70 100 – 1 = 70 099 99 699+ 1 = 99 700 17 609 + 1 = 17 610 345 999 + 1 = 346 000 131 148 – 1 148 =130 000 30 000 – 1 = 29 999 43 099 + 1 = 43 100 699 999 + 1 =700 000
70 348 – Х = 312 : 2 – 9 Х : 6 = 12 756 – 989 70 348 – Х = 147 Х : 6 = 11 767 Х = 70 348 – 147 Х = 11 767 ∙ 6 Х = 70 201 Х = 70 602
70 348 – 70 201 = 147 70 602 : 6 = 11 767 147 = 147. 11 767 = 11 767
2 сағ – 35 мин = 85 мин 54 000см – 5м = 540м 15т 420кг – 9т 870кг = 5т 55кг 3 тәул. – 18 сағ 20мин = 53сағ 8 мин.
| |||